Вентиляція на кухні: реалізація повітрообміну

Валентина Коваленко
Валентина Коваленко

Плита, духовка, електрочайник, мікрохвильова піч та багато іншого — на середньостатичній кухні стоїть безліч приладів, і кожен під час роботи виділяє тепло, дим та пару. А ще під час приготування кухні поширюється безліч запахів, які не повинні потрапляти ні в інші кімнати, ні до ваших сусідів.

Зміст:

    Саме тому вентиляція для кухні у квартирі, організована правильним чином – обов’язкова.

    Якою має бути вентиляція на кухні, яке обладнання для неї підходить і як воно працює? Про це поговоримо далі.

    Вентиляція на кухні: вимоги

    Отже, якою має бути вентиляція на кухні?

    • При проєктуванні вентиляції на кухні можна орієнтуватися на БНіП 2.08.01-89. Відповідно до вимог цього документа, продуктивність вентсистеми має бути на рівні 60 м3/год, якщо на кухні встановлена ​​електроплита. Якщо ж проведений газ і ви користуєтесь газовою плиткою, то вимоги до продуктивності вищі — від 90 м3/год.
    • Тільки примусовою. Облаштування вентиляції на кухні через провітрювання в принципі не може розглядатися. Відкрите вікно може дати вам обмежений доступ свіжого повітря, але ніколи не забезпечить повноцінну витяжку.
    • Витяжка, що працює за кнопкою — це НЕ повноцінна система вентиляції. Комплексна система вентиляції на кухні повинна включати вентилятори, канали, дифузори, і тоді працюватиме ефективно.

    Як можна реалізувати кухонну вентиляцію?

    Існує два основні варіанти організації вентиляції на кухні, розглянемо їх.

    Виведення повітроводу через стіну

    Повітропроводи на кухні можуть виводитись через стіну, при цьому і в такому способі організації кухонної вентсистеми є два варіанти.

    1. Встановлення відцентрового витяжного вентилятора. Такий відцентровий вентилятор може виводити до 100 кубів повітря з кухні.
    2. Встановлення центрального припливно-витяжного обладнання. Наприклад, припливно-витяжна установка Jablotron забезпечує подачу свіжого повітря, і виведення забрудненого, і рекуперацію тепла. Вона гарантує повноцінний повітрообмін як у житлових кімнатах квартири чи будинку, так і на кухні.

    В обох випадках кухонна витяжка буде окремою. Вона працює «по кнопці» — на запит користувачів.  

    Витяжка, підключена до загальної вентсистеми 

    Припливно-витяжна система вентиляції Jablotron має відмінність від більшості доступних на ринку вентсистем. Вона відрізняється змінною витратою повітря, яка подається залежно від рівня вмісту CO₂. Контролюється подача повітряного потоку VAV-клапанами.

    Маючи такі інновації в організації вентиляції, Jablotron разом із Faber розробили не менш інноваційні рішення для організації витяжки на кухні.

    Ці витяжки не мають свого вентилятора, а приєднані до центральної припливно-витяжної системи. Тепло, пара та волога передаються не на вентилятор, а безпосередньо на рекуператор установки.

    Щоб гарантувати стабільну та довговічну роботу рекуператора, в системі стоять фільтри, що забирають жир та бруд.

    Залежно від побажань користувача, така система витяжки на кухні може бути частиною вентиляції або бути окремою (активація відбувається за запитом).

    Потрібна допомога у виборі товару?
    Ви можете звернутись до наших експертів за допомогою
    Зв’язатись

    Витяжка, що окремо стоїть, працює на забирання постійно і переходить на посилену роботу по команді.

    Продуктивність витяжної системи Faber обмежена лише потужністю вентиляційної установки. Boost-режим витяжки Faber передбачає закриття витяжних клапанів у всіх інших приміщеннях, що дає можливість витяжці на кухні працювати посилено, забираючи тепло та вологу на рекуператор.

    В цілому саме такий варіант витяжки ми рекомендуємо, оскільки вам не знадобиться додатковий пристрій вентиляції на кухні.

    Як вибрати витяжку над плитою на кухні?

    Після того, як ви вибрали сам спосіб організації вентсистеми, можна приступати безпосередньо до вибору витяжної вентиляції в кухні.

    Витяжки за потужністю

    Продуктивність витяжки – це кількість кубометрів, яку пристрій виводить за годину. Достатня потужність витяжки забезпечує хороший повітрообмін у приміщенні. Виробники обладнання можуть рекомендувати вибір продуктивності в різних режимах роботи.

    Для побутового використання підходять витяжки продуктивністю 800 кубічних метрів. Якщо ви готуєте часто і багато, можна вибирати витяжку потужністю від 1000 кубічних метрів.

    Важливий момент при виборі витяжки певної продуктивності — можливість заміни ветнканалів у квартирі або будинку. Якщо вентиляційний канал замінити не можна, вам доведеться вибирати витяжку під нього.

    Вузькі канали часто обмежують ваші можливості, тому що витяжна система не зможе нормально долати опір та виконувати відведення повітря у потрібному обсязі.

    Фахівці допоможуть вам визначити, які саме пристрої підійдуть під ваше приміщення.

    Нагадаємо, що сама по собі витяжка на кухні (якщо це не Jablotron+Faber) не здатна забезпечити повноцінну вентиляцію.

    Тому вам ще потрібно буде встановлювати вентиляційний канал із відцентровим вентилятором, припливно-витяжну вентсистему з дифузором тощо.

    Витяжки за способом очищення повітря

    Витяжна система для кухні обов’язково має бути оснащена фільтрами. Отвір, за яким знаходиться вентилятор, закритий сіткою. Сітчасті фільтри проти жиру зазвичай зроблені з металу і потребують регулярного домашнього очищення.

    У деяких випадках на витяжці є додаткові фільтри, які забезпечують ще більший рівень очищення.

    Витяжки за типом конструкції

    Візуально різні витяжки в асортименті відрізняються за типом матеріалу, за кольором, габаритами. Проте найбільша відмінність — конструктивна.

    Зокрема, витяжки можуть бути:

    • вбудовані,
    • куполоподібні,
    • плоскі,
    • Т-подібні,
    • острівні,
    • настільні,
    • телескопічні,
    • кутові
    • декоративні й таке інше.

    Також витяжки бувають з’єднаними з варильною поверхнею. Такі включаються разом із нею. На витяжках можуть бути висувні конструкції, фільтри, підсвічування та інші функціональні та декоративні деталі.

    Витяжки за способом монтажу

    Схема вентиляції кухні має враховувати архітектуру кімнати, особливості інтер’єру. Наприклад, спеціальні умови будуть потрібні для острівних витяжок, для кутових і Т-подібних.

    Монтаж витяжної системи залежить від:

    • вентиляції загалом;
    • функцій витяжки;
    • конструкції;
    • закладених виробником показників.

    При монтажі обов’язково враховується рекомендована відстань від парасольки до плити, оскільки залежить від цього працездатність витяжки.

    Організація вентсистеми на кухні

    В якій послідовності реалізується проєкт вентиляції на кухні?

    Розрахунок та проєктування кухонної вентиляційної системи

    При розрахунку беруться до уваги такі показники.

    1. Повітрообмін – не менше 60-90 кубічних метрів (залежить від того, яке кухонне обладнання стоїть у кухні).
    2. Кратність не менше 8 (розраховується в момент, коли кухонне приміщення використовується).
    3. Вищезазначені показники валідні, якщо у вас кухня стандартних розмірів — 15-25 м2. Якщо вона більша — потрібна потужніша система вентиляції.

    Розробку проєкту важливо доручити фахівцям, тільки вони зможуть це зробити правильно.

    Вибір повітроводів для вентиляції кухні

    Для вентиляційних установок Jabltoron потрібні спеціальні пластикові повітропроводи 90 мм. Ці повітроводи антистатичні та антиалергенні, а ще вони не передають шуму та вібрації. Таких повітропроводів зазвичай потрібно три чи чотири. Вони стоятимуть VAV-клапани змінної витрати повітря.

    Для відцентрового вентилятора у стіні чи стелі потрібна витяжна труба діаметром 75 міліметрів. Вентилятор може мати зовнішню конструкцію із заднім патрубком або приховану.

    Для припливно-витяжних систем (не системи Jabltoron) можуть встановлюватися два 75 мм повітроводи, на приплив та витяжку.

    Монтаж та підключення кухонної витяжки

    Монтаж витяжної системи на кухні починається із проєкту. У цьому треба враховувати такі моменти.

    1. Визначити місце встановлення та передбачити підведення електрики. Електрика потрібна і для керування, і для вентилятора, і для підсвічування.
    2. Здійснити підведення контактів. Наприклад, при установці системи Jablotron потрібно підвести контакти та з’єднати витяжку із системою.
    3. Підвести вентиляційні канали. В ідеалі сама витяжка розташована близько до вентканалів, проте це також залежить від дизайну обладнання та від побажань клієнта.

    Вентиляційний канал можна прокласти в стельовій частині або верхніх елементах меблів. У жодному разі не можна припускатися помилки й звужувати діаметр вентиляційних каналів.

    Встановлення припливного клапана в кухні-вітальні

    Припливний клапан необхідний, якщо для кухонної вентиляції ставиться відцентровий вентилятор.

    Його завдання – усувати дисбаланс повітрообміну. Якщо вентилятор знаходиться в кутку в зоні кухні (в «брудній» зоні), то в протилежному кутку, в «чистій» зоні вітальні ставиться припливний клапан, через який надходить повітря.

    Припливний клапан можна замінити, наприклад, бризером або рекуператором. Загалом не можна назвати таке рішення найкращим. Воно досить енерговитратне, але іноді поставити центральну припливно-витяжну установку з рекуперацією немає можливості. У такому випадку клапан (а краще — бризер або рекуператор), що забезпечує приплив, буде компромісним варіантом і забезпечить повноцінний повітрообмін.

    • Якою має бути витяжка на кухні у квартирі?

      Для кухонної вентиляції у квартирі ми насамперед рекомендуємо припливно-витяжну систему з рекуперацією. Вона максимально виконує всі заявлені функції – забезпечує повітрообмін та зберігає енергію.

      Якщо з якихось причин встановити її не можна, можна поставити витяжний вентилятор і припливний клапан. Це менш енергоефективне рішення.  

    • Як приховати витяжні повітропроводи?

      Якщо повітропровід йде по верхній частині меблів (найпопулярніше рішення від майстрів), його можна приховати фальш панеллю.

      Досить часто повітропроводи прокладають у стелі. Це можливо лише при досить високих стелях, у яких можливий опуск для повітропроводу.

      Найрідше витяжні повітропроводи приховують у стіні. Для цього доведеться робити великі штроби, і не у будь-якій стіні їх можна зробити.

    • Як перевірити кухонну вентиляцію?

      Зазвичай вентиляція на кухні контролюється датчиками CO₂ та вологості. Вже за цими показниками можна зрозуміти, що виникли якісь проблеми.

      Так, у Jabltotron система має самоконтроль і її можна перевірити навіть дистанційно через фірмову програму.

      Крім цього, перевірка може здійснюватися через спеціальні прилади, що вимірюють швидкість на вентиляційних каналах. Прилад потрібно піднести до анемостату чи дифузору.

    Замовити консультацію

      Натискаючи кнопку “Надіслати”, ви погоджуєтесь з Правилами обробки персональних даних