Вентиляція в приватному будинку

Валентина Коваленко
Валентина Коваленко

Щоб жити комфортно, працювати продуктивно та мати міцне здоров’я, людям необхідно дихати свіжим повітрям. Тому необхідно організувати якісну систему вентиляції для дому – місця, де ми проводимо багато часу, і де набираємось сил. Вентиляція в приватному будинку може бути організована різними способами, зокрема природним шляхом або за допомогою сучасного обладнання.

Найкращими пристроями для вентиляції будинку можна назвати припливно-витяжні вентустановки зі змінною витратою повітря від Jablotron – Futura M та Futura L. Про них, а також про інші види облаштування системи, ми поговоримо далі.

Навіщо потрібна примусова вентиляція у приватному будинку

У минулі часи зовсім небагато мешканців звертали пильну увагу на повітрообмін у своєму будинку. Не дивно: раніше будь-який проєкт будівництва, згідно з державними нормами, передбачав природну вентиляцію, де приплив свіжого повітря здійснювався через нещільність конструкцій, а витяжка – через вентилятори в санвузлах та на кухні.

Однак сьогодні все змінилося, і в Україні почали з’являтися енергоефективні будинки європейського зразка, які демонструють відсутність тепло- та холодовтрат. Нові норми будівництва передбачають правильний конструктив, якісні теплоізоляційні матеріали, металопластикові вікна, що забезпечують герметичність будівлі.

Такий підхід означає, що свіже повітря не надходитиме через нещільності конструкції, через відсутність таких. Також в енергоефективному будинку не можна обладнати вентканали, оскільки саме через них з будинку на вулицю викидається тепло, згенероване системою опалення.

Будинок-термос дозволяє зберігати всередині тепло, проте створює проблему: відсутність повітрообміну. Вирішити її можна двома шляхами:

  1. Відчиняти вікна. Це рішення призведе до того, що потенціал будинку-термосу буде повністю втрачено, а всі старання проєктувальників щодо забезпечення герметичності – зведені нанівець. Взимку кімнати заповнюватимуться морозним повітрям, а влітку – спекотним, що змусить системи опалення та кондиціювання працювати старанніше та споживати ресурси у великих кількостях. Бонусом, до будинку потраплять пил, запахи та звуки з вулиці, різні алергени. А кількість повітря, що надходить, ви не зможете регулювати.
  2. Обладнати примусову систему вентиляції. Дане рішення дозволить вам нівелювати всі недоліки природної вентиляції і отримати грамотний повітрообмін, очищене повітря, а також безліч інших переваг, про які ми поговоримо далі.

Однак обладнати “будь-яку” систему вентиляції котеджу – недостатньо. Якщо ви бажаєте дотримуватися концепції енергоефективності, то ваш єдиний варіант – централізована припливно-витяжна установка з рекуперацією тепла. Тільки таке рішення дозволить позбутися вентканалів, а також забезпечити правильний повітрообмін та суттєву економію коштів.

Але як вибрати відповідний пристрій? Давайте спочатку розглянемо можливі вимоги, які він повинен задовольняти.

Норми вентиляції приватного будинку

Кожне приміщення у вашому будинку є або чистою зоною або брудною.

У чистих зонах людина знаходиться постійно, це житлові простори – вітальня, спальня, кабінет. Брудні зони передбачають часте скупчення запахів і вологи, тому до них відносяться кухня, санвузли, гардероб, пральні та інші приміщення, в яких людина буває періодично.

У чисті зони повітря має подаватися, а з брудних – забиратися. Цей процес відбувається відповідно до фізичних законів (холодніше припливне повітря витісняє тепле відпрацьоване повітря). І приплив, і видалення централізована система здійснює за допомогою повітропроводів.

Вентиляція в приватному будинку передбачає збалансований повітрообмін, тобто, однакову кількість припливного та витяжного повітря. Якщо ПВУ (припливно-витяжна установка) подала до чистих зон 200 кубів за годину, то саме стільки ж має бути видалено з брудних зон.

Якщо у вашому будинку обладнана кухня-вітальня, то в обідню зону необхідно забезпечити приплив повітря, а витяжку організувати в зоні плити (як правило, для цього обладнають локальну вентиляцію – кухонний зонт).

Тепер, коли ми поговорили про основи, давайте розглянемо докладніше вимоги до вентиляції приватного будинку, згідно з якими буде підбиратися продуктивність ПВУ:

  1. За кількістю людей. Цей найпоширеніший метод розрахунку повітрообміну враховує кількість мешканців, що постійно перебувають у кімнатах. Наприклад, у будинку проживає сім’я із чотирьох осіб (батьки та двоє дітей). У такому разі, у майстер-спальні постійно будуть перебувати дві особи, у дитячих – по одній дитині, а у вітальні збереться вся родина, тобто чотири особи. Згідно з ДБН, мінімальна кількість подачі повітря на людину має становити 15 м3/годину, оптимальна – 25 м3/годину, а для умов підвищеного комфорту – 36 м3/годину. Відповідно, у майстер-спальню для оптимального комфорту потрібно буде подавати 50 кубів повітря, а у вітальню – 100 кубів.
  2. За кратністю. Кратність повітрообміну – це показник, який демонструє, скільки разів у приміщенні повністю змінюється повітря за певний проміжок часу. Нормою для житлових приміщень вважається кратність 0,6 – 1. Ці цифри необхідно помножити на загальний об’єм кімнат, і в такий спосіб вийде підібрати вентустановку правильної продуктивності.
  3. За кількістю CO2. Цей метод не є універсальним і підходить тільки для специфічного типу вентустановок – зі змінною подачею повітря. Єдиним представником цього виду систем у побутовому сегменті є пристрої Jablotron Futura. У такому випадку в кожній кімнаті встановлюються датчики CO2, які стежать, щоб рівень вуглекислого газу не перевищував допустимих норм (400-800 ppm). При перевищенні потрібних цифр датчики подають сигнал на вентустановку, сигналізуючи про необхідність роботи в посиленому режимі. У такому разі розрахунок необхідного повітрообміну передбачає подачу 60 м3/год на людину, адже саме стільки вуглекислого газу виробляє людський організм.

Давайте тепер зупинимося докладніше на типах вентиляції, а точніше – на їх плюсах і мінусах, щоб підібрати ідеальний варіант для вашого будинку.

Варіанти вентиляції у приватному будинку

Ми вже згадували вище, що вентиляція буває природною та примусовою. Також говорили, що в енергоефективному будинку має використовуватися виключно централізована припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла, оскільки тільки вона дозволить позбутися вентканалів, що викидають повітря назовні. Зупинимося докладніше на варіантах, за допомогою яких може бути обладнана вентиляція в приватному будинку.

Природна вентиляція

Природна вентиляція передбачає провітрювання через відкриті вікна, і витяжку – через вертикальні вентилятори. Вона однаково погана як для енергоефективного будинку, так і для звичайного.

  • Ви не зможете регулювати кількість повітря, що надходить, а значить – не забезпечите оптимальний повітрообмін у приміщеннях.
  • Через вентканали волога та запахи видаляються не надто швидко, тому в санвузлах може застоюватися пара, випадати конденсат, що призводить до появи цвілі.
  • У відкриті вікна разом зі свіжим повітрям потрапить пил, алергени, комахи, а також запахи та звуки з вулиці.
  • Найголовніший мінус – постійні теплонадходження влітку та холоднадходження взимку. Вони призводять до зайвих витрат, оскільки системам кондиціювання та опалення доведеться працювати старанніше. До того ж, постійні протяги не надто комфортні і можуть призводити до хвороб.

Чи має природна вентиляція плюси? Тільки один – вона повністю безкоштовна. Хоча і цей пункт є сумнівним, оскільки за природну вентиляцію доведеться сповна заплатити, оплачуючи комунальні рахунки.

Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією

Припливно-витяжна вентиляція у приватному будинку не лише нівелює всі недоліки природної, а й надає додаткові переваги. Давайте розглянемо весь список постійних та опціональних плюсів даної системи.

  • Ви зможете забезпечити правильний, збалансований повітрообмін у всьому будинку. Установка подаватиме рівно стільки свіжого повітря, скільки необхідно для комфортного проживання.
  • Система фільтрів, присутня в будь-якій вентустановці, дозволить подавати в приміщення очищений від пилу та алергенів повітряний потік. У сучасні пристрої можна також встановлювати вугільний фільтр, який перешкоджатиме потраплянню запахів з вулиці до приміщень.
  • Процес вентиляції будинку буде повністю автоматизований. Вентустановки дозволяють настроювати сценарії процесу, працюють за датчиками, або підключаються до системи “розумного будинку”. Головне – вам не доведеться постійно контролювати цей процес, як у випадку із відкритим вікном.
  • Припливно-витяжні установки наділяються рекуператором, що сприяє значній економії та комфорту.

На рекуператорах потрібно зупинитись детальніше, оскільки саме вони дозволяють зробити будинок по-справжньому енергоефективним.

При природній вентиляції відпрацьоване повітря, нагріте системою опалення, утилізується у вентканал. У той же час припливно-витяжна установка, перш ніж відправити відпрацьоване повітря назовні, подає його на спеціальний теплообмінник – рекуператор.

Рекуператор переймає та зберігає теплову енергію забрудненого повітря.

Чисте повітря, яке забирається вентустановкою з вулиці, проходить через уже нагрітий відпрацьованим потоком рекуператор, переймає теплову енергію, і подається до житлових приміщень, будучи нагрітим до кімнатної температури.

Загалом, витрачені на нагрівання повітря в будинку ресурси не “вилітають у трубу”, а використовуються повторно, забезпечуючи значну економію на опаленні – до 35%.

Якщо рекуператор ентальпійний, то крім тепла, він зберігатиме ще й вологу.

Виробник Jablotron пішов ще далі, і для своїх установок Futura M та Futura L розробив та запатентував унікальний рекуператор з ентальпійною технологією. Він наділений чотирма заслінками, що дозволяють змінювати напрямок повітряних потоків. Ця конструктивна особливість сприяє випаданню конденсату, проходячи через який припливне повітря зволожується. На відміну від звичайних ентальпійних рекуператорів, теплообмінник від Jablotron можна легко помити та очистити від пилу, що значно продовжує термін його експлуатації. Також рекуператор установок Futura має високий ККД (91,8% / 91,4% для моделей M і L відповідно).

Унікальність припливно-витяжних установок Futura M та Futura L полягає ще й у тому, що вони можуть працювати як із постійною витратою повітря, так і зі змінною. Інші побутові вентустановки працюють тільки з постійною витратою повітря, тому не можуть надати такого ж рівня комфорту та енергоефективності. Далі розповімо, чому системи змінної витрати повітря ідеальні для організації вентиляції у будинку.

  • Вентиляція будинку з постійною витратою повітря.

Централізована припливно-витяжна установка, що працює за принципом постійної витрати, здійснює подачу та забір певних обсягів повітря, зазначених у налаштуваннях. Змінювати ці налаштування можна вручну – наприклад, у спеціальному додатку. Або автоматично – задаючи певні сценарії поведінки обладнання.

Раніше ми розповідали, що обсяги повітря, що подається, можна розраховувати за кількістю людей або за кратністю. Якщо ви визначили, що у вітальню для оптимального комфорту необхідно подавати 100 кубів на годину, то установка постійно подаватиме саме таку кількість. І, відповідно, забиратиме такі ж обсяги із брудних зон.

Потрібна допомога у виборі товару?
Ви можете звернутись до наших експертів за допомогою
Зв’язатись

Такий варіант передбачає достатній комфорт для людей, що постійно проживають в будинку. Але про економію не може бути й мови – вентиляція в будинку завжди працює у призначеному режимі, незалежно від того, чи є хтось у кімнаті, чи ні.

Тим не менш, у вітальні не обов’язково збираються одразу чотири особи. А в спальні люди перебувають, як правило, лише вночі. Виходить, великий проміжок часу примусової вентиляції у приватному будинку доведеться працювати дарма.

Зазначену проблему з успіхом може вирішити альтернативний варіант – система вентиляції будинку зі змінною витратою повітря.

  • Вентиляція будинку зі змінною витратою повітря.

Системи зі змінною витратою повітря також називаються VAV-системами. Раніше вони були доступні лише в промисловому секторі, доки на ринку не з’явилися унікальні побутові установки від чеської компанії Jablotron.

Припливно-витяжні пристрої моделей Futura M та Futura L – інноваційні вентустановки із вбудованою VAV-системою під назвою Vario Breeze. Вони можуть подавати в кожне приміщення рівно стільки повітря, скільки потрібно в даний момент.

Працює система за допомогою датчиків CO2, які знаходяться в кожній чистій зоні і постійно контролюють рівень вуглекислого газу. Коли в кімнаті нікого немає, рівень не підвищується, і установка працює в стандартному режимі.

Коли в кімнаті з’являються люди, вони видихають CO2, підвищуючи рівень у всьому приміщенні.

Датчики, фіксуючи перевищення показників, повідомляють вентустановці про ситуацію. Вона розуміє: необхідно посилити подачу свіжого повітря в конкретній зоні і передає інформацію відповідному VAV-клапану. Він відкривається сильніше, і в приміщення подається більше чистого повітря, доки показники CO2 не нормалізуються.

Вентиляція в приватному будинку зі змінною витратою повітря дозволяє отримати відразу кілька переваг:

  • Значна економія електроенергії. Оскільки вентустановка працює у посиленому режимі лише тоді, коли це необхідно, вона споживає набагато менше електрики.
  • Неповторний комфорт. Всім людям у приміщенні вистачатиме кисню, а вам не доведеться постійно регулювати роботу пристрою для забезпечення оптимального мікроклімату.

Однак комфорт при використанні установок Jablotron Futura M та Futura L забезпечується не тільки VAV-системою.

Вентиляція у різних зонах приватного будинку

Вентустановки Jablotron мають неповторний функціонал, а також підтримують підключення безлічі корисних аксесуарів, які зроблять ваше життя в приватному будинку ще комфортнішим.

Вентиляція на кухні

Компанія Jablotron, спільно з італійським виробником Faber (до речі, саме ця фірма випустила першу у світі кухонну витяжку), створили унікальний прилад.

Спеціальні витяжки від Faber інтегруються у вентсистему Jablotron і двигун вентиляційної установки стає додатково двигуном кухонної витяжки. Забираючи жар і пару, що виходять від варильної поверхні під час приготування страв, витяжка Faber не викидає їх, а передає на рекуператор вентустановки, тим самим збільшуючи енергоефективність усієї системи.

Працює це так:

  1. У витяжці розташований чіп Boost Button. Під час готування він активується, повідомляючи вентустановку про необхідність забору повітря із цієї зони.
  2. Вентустановка закриває решту VAV-клапанів забору повітря, і повністю зосереджується на посиленій витяжці повітря над плитою.
  3. У той же час, всі VAV-клапани подачі повітря отримують сигнал відкритися сильніше, щоб забезпечити збалансований повітрообмін.

Таким чином, при включенні інтегрованої витяжки Faber:

  • Не порушується баланс припливу та витяжки.
  • Ефективно видаляються запахи та волога.
  • Тепло від варильної поверхні передається припливному потоку завдяки посередництву рекуператора.

Таке рішення дозволить економити ще значніше, а готувати – із ще більшим задоволенням. До того ж витяжки Faber дуже стильні, і існують моделі для різних методів монтажу.

Вентиляція санвузла

Для ефективної вентиляції ванни та туалету використовуються вже знайомі нам по кухні чіпи Boost Button. Тільки цього разу вони розміщуються за вимикачем світла.

Ви збираєтеся в душ, вмикаєте світло у ванній кімнаті, і тим самим автоматично активуєте Bust Button. Чіп повідомляє вентустановці, що зараз знадобиться посилений забір повітря із зони – оскільки при прийнятті душа виділятиметься багато вологи. Вентустановка закриває решту VAV-клапанів забору повітря, а потрібному подає сигнал відкритися сильніше і почати посилену роботу.

Волога та тепло, що виділяються під час прийняття душу, підуть на рекуператор. Зверніть увагу, що чіпи Boost Button купуються окремо.

Вентиляція гардеробу

Гардероб також вважається брудною зоною, з якої необхідно періодично видаляти відпрацьоване повітря з вологою та запахами. Тому в гардеробі потрібно передбачити свій витяжний повітропровід, обладнаний VAV-клапаном.

Для цього приміщення наявність Boost Button не так критична, як для санвузла, але все ж таки іноді корисна. Наприклад, якщо ви повернулися з прогулянки, потрапивши під невеликий дощ, посилена витяжка з приміщення з вологим одягом буде доречною.

Вентиляція житлових кімнат у будинку

Припливна вентиляція у будинку реалізується саме у житлових кімнатах. Сюди проводяться припливні повітропроводи, оснащені VAV-клапанами. У кожній кімнаті, при організації системи на базі Jablotron, доведеться передбачити датчик CO2, які купуються окремо в потрібній кількості.

У комплекті з установкою йде контролер Alfa з вбудованим датчиком CO2. Такий елемент дозволяє налаштовувати роботу установки, контролювати режими, отримувати інформацію про якість повітря тощо.

Часто контролер Alfa встановлюють у майстер-спальні, щоб сторонні люди або маленькі діти не могли отримати доступ до налаштувань. Але можна встановити кілька таких контролерів по всьому будинку, якщо є таке бажання.

Щоб удосконалити роботу установки Jablotron на приток, можна додатково купити модуль Cool Breeze. Він є тепловим насосом повітря-повітря, і дозволяє здійснювати додаткове нагрівання або охолодження повітря в системі вентиляції котеджу. Варто відзначити, що модуль не є повноцінною заміною системи кондиціювання, зате ефективно охолоджує повітря в міжсезоння. До того ж він значно підвищує ефективність рекуперації.

Вентиляція у підвалі приватного будинку

Підвал приватного будинку може використовуватися по-різному – як льох, як тренажерний зал, як склад, як укриття і т. д. Залежно від призначення підвалу, в ньому може бути організована як припливна, так і витяжна вентиляція. Не варто виключати це місце із загальної вентсистеми, краще забезпечувати повітрообмін у комплексі.

Ціна готових рішень для вентиляції у приватному будинку

Вартість вентиляції в будинку на базі Jablotron може змінюватись, з урахуванням опційності додаткових аксесуарів, кількості необхідних VAV-клапанів та датчиків.

У чистому вигляді, без VAV-системи, припливно-витяжна установка Jablotron коштуватиме близько 271 000 – 300 000 гривень.

Однак для повноцінної вентиляції у приватному будинку ціна має розраховуватися з VAV-системою – і становитиме близько 420-470 тисяч гривень.

Зрозуміло, на такі ціни варто розраховувати, без урахування роботи фахівців із проєктування та монтажу. Тим не менш, організацію вентиляції для дому необхідно довірити професіоналам: саме вони зможуть провести процес за всіма необхідними етапами.

Етапи реалізації проєкту

Реалізація системи вентиляції – багатоступінчастий процес, який вимагає втручання багатьох фахівців з різних сфер: інженерів, дизайнерів, монтажників і т. д.

Тому важливо не пропустити жодного важливого етапу на шляху організації вентиляції для дому.

Консультація

Насамперед, поговоріть зі спеціалістами інженерної компанії. Розкажіть яку вентиляцію ви хотіли б організувати, який у вас бюджет. Надайте дані про об’єкт. Інженери проаналізують отриману інформацію та порадять усі можливі варіанти. Якщо ви впевнені, що вам потрібна лише вентиляційна система на базі Jablotron, зверніться до фахівців, які неодноразово з нею працювали – далеко не всі професіонали в Україні стикалися з унікальною побутовою установкою та VAV-клапанами.

Передпроєктна документація

У передпроєктній документації, яку ви отримаєте від інженерної компанії, буде представлено обране обладнання та комунікації. Тут же має бути комерційна пропозиція, яка демонструє бюджет проєкту. На стадії передпроєктної документації ви можете відмовитися від запропонованого рішення, або затвердити, запустивши проєкт.

Проєктування

Проєктування вентиляції передбачає розташування обладнання на об’єкті, схему розведення повітроводів, схему електропідключень, опуску стель і т.д. Проєктні документи стануть у нагоді будівельникам, монтажникам та електрикам, які займатимуться вашим будинком. Також не заважає узгодити проєкт із дизайнером вашого котеджу – хороші інженерні компанії, як правило, не відмовляться від співпраці.

Монтаж

Монтаж вентиляції в будинку здійснюється строго згідно з проєктними документами. Після встановлення систему потрібно протестувати, а потім потрібно налаштувати. Пусконалагоджувальні роботи повинні проводитись у присутності головного спеціаліста.

Сервісне обслуговування

Не забувайте, що систему вентиляції важливо регулярно обслуговувати. Заміна фільтрів – обов’язковий захід, як і чищення рекуператора. Також ви можете викликати спеціалістів для обстеження вузлів системи та перевірки працездатності.

  • Як організується вентиляція у приватному будинку?

    Чисте повітря подається туди, де людина проводить більшу частину часу, тобто в чисті зони. Видалення насиченого вологою, запахами та CO2 повітря походить з брудних зон. Цей процес може здійснюватися як за допомогою природної вентиляції, так і з примусовою системою. Зрозуміло, останній варіант у рази ефективніший і комфортніший. А для енергоефективного будинку природна вентиляція категорично заборонена.

  • Як спроєктувати вентиляцію у приватному будинку?

    Ви можете зробити розрахунки за кратністю, кількістю людей або CO2. Однак це далеко не все, що потрібно врахувати під час проєктування. Один тільки аеродинамічний розрахунок вимагає уваги до довжини, перегинів, розташування повітроводів, майбутньої швидкості повітряного потоку та інших аспектів. Професійні інженери знають сотні нюансів і вміють правильно складати проєкт. У непідготовленої людини цей процес може тривати тижні, і навіть місяці.

  • Яка ціна монтажу вентиляції у приватному будинку?

    Ціни на ринку України варіюються, до того ж монтаж повністю залежатиме від проєкту. Точну ціну проєктування та монтажу вам скажуть після консультації в інженерній компанії.

  • Скільки разів потрібно очищати вентиляцію у котеджі?

    Чищення вентиляції має проводитися хоча б один раз на рік, а краще – двічі на рік.

Замовити консультацію

    Натискаючи кнопку “Надіслати”, ви погоджуєтесь з Правилами обробки персональних даних