Розумна система вентиляції для дому чи квартири

Валентина Коваленко
Валентина Коваленко

Розумні побутові прилади і розумні будинки поступово стають повсякденністю. Подібні пристрої відіграють важливу роль у забезпеченні комфорту, беручи на себе частину турбот людини. Розумні пристрої передбачають автоматичне виконання завдань відповідно до будь-яких параметрів. І незважаючи на те, що найчастіше ці рішення досить дорогі, все більше людей намагаються оточити себе смарт-девайсами, щоб менше турбуватися про побут.

Коли ми говоримо про таке поняття, як розумна вентиляція, ми маємо на увазі відразу кілька варіантів. Наприклад, можливість підключення вентустановки до системи розумного будинку, а також роботу з різних датчиків та сенсорів.

Але сьогодні ми поговоримо про унікальну смарт вентиляцію для приватного будинку чи квартири, аналогів якої немає на ринку – обладнання Jablotron. Дані пристрої перевертають загальне уявлення про розумні системи, пропонуючи абсолютно новий рівень комфорту.

Що таке розумна вентиляція

Спершу давайте обговоримо, як працює звичайна вентиляція з постійною подачею повітря, щоб вдалі підкреслити контраст розумної системи.

Згідно з Державними Будівельними нормами, існує два основних стандарти розрахунку повітрообміну:

  1. За кількістю незмінних мешканців. У такому разі на кожну людину потрібно подавати 15, 25 або 36 м3 повітря на годину, щоб досягти мінімального, оптимального чи підвищеного комфорту (відповідно).
  2. За кількістю повітря, що замінюється на годину. У такому випадку враховується площа приміщення та висота стель, які множаться одна на одну, а потім – на стандартну кратність (від 0,6 до 1).

Таким чином розраховується кількість повітря, яке постійно подаватиме та забиратиме вентиляційна установка. Тому, якщо виникне необхідність підвищеної подачі повітря (наприклад, ви відчули нестачу кисню), доведеться контролювати параметри вручну, і, можна сказати, навмання. У той же час, коли всі мешканці покинуть будинок (наприклад, підуть у гості), вентиляційна установка працюватиме вхолосту, провітрюючи порожні приміщення без потреби. Або вам доведеться вимикати пристрій вручну – про що не завжди хочеться пам’ятати.

Розумна вентиляція від Jablotron дозволить повністю вирішити цю проблему. Справа в тому, що вона автоматично перемикає режими, контролюючи кількість вуглекислого газу в чистих зонах. Адже якщо в кімнаті є люди, в ній підвищуватиметься рівень CO2, а значить саме в цій кімнаті необхідна підвищена подача повітря.

Переваги розумної системи вентиляції

Основних плюсів автоматичної вентиляції, що поєднує в собі припливну систему та витяжну вентиляцію, три:

  • Підвищений рівень комфорту – мешканцям завжди достатньо кисню, що сприяє гарному самопочуттю та більшій продуктивності.
  • Економія. Вентиляція не працює даремно, подаючи великі обсяги повітря в приміщення, де немає нікого. У такий спосіб забезпечується економія електроенергії.
  • Повна автоматизація. Мешканцям не доведеться контролювати самостійно жоден процес, інженерна система забезпечуватиме комфорт самостійно.

Також при реалізації інтелектуальної системи вам знадобиться встановлення  обладнання набагато меншої потужності (наприклад, з продуктивністю 350 м3/год замість 600 м3/год), оскільки повітря розподілятиметься розумно.

Інші переваги розумної системи такі ж, як і в інших централізованих систем вентиляції:

  • забезпечення повноцінного повітрообміну в усьому будинку;
  • енергоефективність, що забезпечується рекуперацією (тобто збереженням тепла відпрацьованого повітря для передачі припливного потоку);
  • очищення припливного повітря від пилу, алергенів та інших неприємних забруднювачів;
  • ефективне видалення вологи та запахів з ванної та туалету.

Загалом система вентиляції – справжній мастхев будь-якого сучасного будинку. А розумна вентиляція зробить процес нормалізації мікроклімату в будинку зручним та економічним.

Особливості роботи смарт-вентиляції

Для початку обмовимося, що будь-яка централізована система вентиляції, у тому числі і розумна, подає свіже повітря в житлові приміщення, такі як вітальня, спальня, а забирає відпрацьовані маси з “брудних зон”, де накопичуються волога та запахи (туалет, ванна, кухня ).

Вентиляція від Яблотрон працює з змінною подачею повітря, тобто подає свіжий потік у великих кількостях тільки в ті зони, де це необхідно.

Для цього вентустановці потрібні:

  • датчики CO2, які встановлюються у кожній кімнаті та контролюють стан повітря;
  • VAV-клапани – спеціальні елементи, що встановлюються на повітроводи, щоб контролювати кількість повітря, що надходить і видаляється.

Далі у справу вступає автоматика. Датчики вимірюють рівень CO2 у кожній кімнаті. Як тільки він починає підвищуватися (тобто коли в приміщенні якийсь час знаходяться люди), датчик передає сигнал на вентустановку. Розумна вентиляція розуміє, що необхідно подавати у відповідну зону більше свіжого повітря, і подає сигнал VAV-клапану відкритися сильніше. Як тільки показники нормалізуються, система розуміє це, і призачиняє клапан, щоб не витрачати зайву електроенергію.

Для того, щоб система працювала коректно, необхідно встановити норму для кожної кімнати, в діапазоні від 600 до 800 ppm. Усі перевищення цих норм поділятимуться на критичні та некритичні. При критичних перевищеннях CO2 система відкриватиме клапан на 100%, при некритичних – привідкриватиме, щоб добрати необхідну кількість свіжого повітря для підтримки правильного значення.

Коли підвищена подача повітря не потрібна, вентустановки Jablotron Futura M та Futura L будуть працювати на найнижчих обертах, щоб забезпечувати мінімальний повітрообмін. Для моделі M стандартне значення дорівнює 80 кубам, а для старшої моделі L – 110 кубам.

Розглянемо роботу системи у конкретній ситуації. Якщо ви встановили, наприклад, 10 VAV-клапанів, вентустановка Futura L розподілятиме на кожен клапан по 11 м3 повітря. Таким чином, якщо в спальні встановлено два клапани, туди у стандартному режимі надходитиме 22 куби. Але тільки-но там з’являться люди, рівень CO2 почне зростати, і вентустановка зрозуміє, що потрібно подавати більше свіжого повітря (наприклад, 40 кубів).

Якщо в решті зон рівень вуглекислого газу не підвищується, тобто в них відсутні люди, установка продовжить подавати 110 м3 повітря в усі зони. Але тільки 40 з них будуть йти в спальню, а сімдесят, що залишилися, будуть подаватися по всіх інших приміщеннях. Однак, якщо підвищена подача знадобиться і в іншій зоні, тільки тоді Futura L почне нарощувати оберти, щоб задовольнити потреби всіх мешканців.

Загалом, вентустановка намагається перерозподілити потоки таким чином, щоб усім мешканцям було комфортно, і водночас, щоб не працювати на потужності понад 50%.

Як ви вже знаєте, завдання вентустановки полягає не тільки в подачі кисню, а й у заборі відпрацьованого повітря із брудних зон. У компанії Jablotron є рішення і щодо цього – програматори Boost Button. Це невеликі чіпи, які встановлюються у вимикачі світла ванної, туалету, гардеробної тощо.

Відповідно, коли ви будете включати світло в одній із цих зон, розумна система вентиляції зрозуміє, що приміщення використовується, і почне підвищене видалення повітря, закривши або частково закривши інші клапани забору.

Вентустановки Jablotron можна використовувати і для вентиляції кухні, причому тут є два варіанти експлуатації системи:

  1. Повітрозабірний елемент біля варильної поверхні. У такому разі стандартний повітропровід забору повітря працюватиме в парі з кухонною витяжкою, забираючи залишки задимленого повітря. У системі також працює boost button, який відповідає за посилене видалення повітряних мас із даної зони, герметично закриваючи решту всіх клапанів забору.
  2. Унікальні кухонні витяжки Faber. Дані пристрої розроблені у колаборації двох компаній – Faber та Jablotron. У такому разі чіп boost button буде встановлений прямо на витяжці, і вентиляційна система контролюватиме весь процес. Нагріте варильною поверхнею повітря не викидатиметься на вентканал, а потрапить на рекуператор, щоб передати тепло припливному повітрю згодом.

Якщо вас цікавить автоматизація систем вентиляції та кондиціювання, то компанія має непогане рішення з цього приводу – модуль Cool Breeze, що інтегрується в систему. Звичайно, він не замінить повноцінну мультиспліт-систему кондиціювання, проте в енергоефективній будівлі зможе охолоджувати повітря в приміщенні демісезоння.

Пристрої розумної вентиляції

Тепер поговоримо про те, яке обладнання потрібно докупити для організації системи, а яке йде в комплекті з установками.

Елементи керування

Вентустановка Jablotron Futura відмінно подолає регулювання роботи самостійно. Однак ви, звичайно ж, зможете самостійно керувати системою, або просто дивитися параметри роботи.

Для цього вам доступний контролер Alfa з датчиком CO2, який вішається на стіну в кімнаті, де господарям буде зручніше керувати системою.

Також ви зможете дивитися параметри та змінювати налаштування у спеціальній програмі. Автоматизація системи вентиляції може бути частиною системи розумного будинку, оскільки вентустановки працюють з протоколом modbus.

Вентиляційні установки

Щоб вибрати між Futura M та L, необхідно скористатися спеціальним розрахунком – за рівнем CO2. У цьому випадку стане в нагоді простий показник 60 м3/год на кожну людину, яка проживає в будинку постійно.

Рекуператор

Як ми вже згадували, рекуператор – це деталь вентсистеми, яка забирає тепло відпрацьованого повітря, щоб віддати його припливу. На щастя, купувати окремо його не доведеться – теплообмінник йде в комплекті з установкою, всередині конструкції.

Однак рекуператор у вентустановок Futura такий самий унікальний, як і власне пристрої. Він здатний не лише нагрівати, а й зволожувати повітря припливу. Справа в тому, що він наділений чотирма рухомими заслінками, які змінюють напрямок повітряних потоків. Таким чином інженерам Jablotron вдалося реалізувати ентальпійну технологію без звичайних для ентальпійних рекуператорів мембран, що постійно забиваються пилом. Це єдиний рекуператор у побутовому сегменті, який працює за принципом адіабатики, тобто припливне повітря насичується вологою, захоплюючи конденсат, що випадає на теплообміннику.

Вентилятори

Вентилятори також убудовані в корпус установок і є частиною стандартного комплекту. У моделях Futura використовують німецькі вентилятори EBM-PAPST.

Датчики

У комплекті із системою йде лише один датчик CO2, вбудований у контролер Alfa. Сенсори для решти кімнат доведеться купити окремо, як і датчики температури із чіпами boost-button.

Сервоприводи та регулятори

Такими елементами системи є VAV-клапани, які доведеться встановити кожен повітропровід.

Повітропроводи

Для організації системи необхідно придбати гнучкі повітроводи, а вищезгадані клапани до них будуть кріпитися на особливих засувках.

Етапи впровадження смарт-вентиляції

Розумна система вентиляції вимагає грамотного проєкту, який мають складати фахівці, що раніше працювали з обладнанням Jablotron. Рекомендуємо вам знайти компанію, яка добре знайома з вентустановками цієї фірми. Після створення проєкту необхідно правильно змонтувати та налаштувати всю систему, а далі – замовляти регулярне сервісне обслуговування.

Вартість розумної вентиляції

Ціна системи вентиляції від Jablotron буде залежати від безлічі критеріїв – кількості датчиків та клапанів, наявності додаткового обладнання тощо. Також певну суму доведеться відкласти на проєкт та монтаж.

Але в середньому ціна може становити 420-470 тисяч гривень.

  • Навіщо потрібні розумні системи вентиляції?

    Розумна вентиляція зможе позбавити вас потреби постійного контролю роботи системи. З нею ви отримаєте не лише комфортний мікроклімат, а й можливість заощаджувати.

  • Як зробити розумну вентиляцію своїми руками?

    Займатися складними інженерними системами самостійно не рекомендується, для коректної роботи вентиляції потрібно звернутися до хорошої інженерної компанії.

  • Чи вигідно встановлювати розумну вентиляцію у будинку, квартирі?

    Безперечно, вигідно. По-перше, з такою вентиляцією ви зможете придбати обладнання меншої потужності. По-друге, вона не працюватиме вхолосту, а отже, заощадить електроенергію. По-третє, вам набагато рідше доведеться міняти фільтри, які також коштують пристойну суму.

Замовити консультацію

    Натискаючи кнопку “Надіслати”, ви погоджуєтесь з Правилами обробки персональних даних