Центральна вентиляція: що це, переваги та недоліки системи

Валентина Коваленко
Валентина Коваленко

На сьогодні центральна система вентиляції визнається найкращим варіантом для будинку. Ви не тільки забезпечуєте свіжим повітрям усі кімнати за допомогою однієї установки, але й керуєте процесами з одного центру.

Зміст:

    Які переваги та недоліки має така вентсистема? Чому припливно-витяжна централізована вентиляція Jaboltron є на сьогодні найкращим рішенням для житлових будинків? Про це йтиметься далі.

    Що таке центральна вентиляція

    Для початку, поговоримо про загальні характеристики будь-якої вентиляції.

    Вентиляція повинна виводити відпрацьоване повітря із СО2 із брудних зон і подавати в житлові приміщення чисте.

    Всю вентиляцію розрізняють за принципом роботи та конструктивними особливостями, зокрема вона буває:

    • децентралізована та центральна;
    • природна та механічна;
    • набірна та моноблочна.

    Децентралізована система розрахована лише одне приміщення. Зазвичай її встановлюють, якщо у кімнаті завершено ремонт. У такому разі центральна вентиляція не може бути встановлена, оскільки вона потребує великих втручань.

    • у санвузлах будуть вентканали, які викидають тепло на вулицю,
    • рух повітряних мас здійснюється в одному приміщенні, причому повітря розподіляється нерівномірно, і це впливає на комфорт.

    Центральна система вентиляції складається з самої установки та повітроводів, які забезпечують повітрообмін у всій будівлі.

    Циркуляція повітря організована набагато краще. Повітряні маси подаються у вітальні та спальні, проходять через безпорожну систему та витягуються вже у нежитлових кімнатах, у ванних кімнатах, кухнях тощо.

    Як у децентралізованій, так і в центральній вентсистемі може бути встановлена рекуперація. Однак у центральній буде більше можливостей зберегти енергію, оскільки відсутні вентиляційні канали.  

    З чого складається система центральної вентиляції

    Розглянемо уважніше складові центральної вентсистеми.

    Припливне обладнання

    Самостійне припливне централізоване обладнання встановлюється рідко, переважно на промислових об’єктах, так само окремо ставиться витяжка.

    Припливно-витяжні установки

    Як правило, саме комплексна вентиляція встановлюється у приватних будинках та квартирах.

    Звичайна центральна система завжди подає та забирає однаковий об’єм повітря у приміщення. Чи це добре? Потреби у чистому повітрі нестабільні. У житло, де вентиляція розрахована на чотирьох, подається 100 кубометрів на годину. Але якщо дорослі на роботі, а діти у школі, обладнання провітрює приміщення без потреби.

    Розглянемо на прикладі припливно-витяжної установки Jablotron як можна розумніше організувати вентиляцію.

    • Виведення повітряного потоку — відпрацьоване повітря виводиться назовні.
    • Подача повітряних мас до житлових приміщень (їх також називають «чистою» зоною). При цьому центральна припливна вентиляція від Jablotron відрізняється тим, що подача повітря в системі — непостійна. Вентсистема Jablotron має датчики CO2 та VAV-клапани в кожній зоні. Таке поєднання дозволяє визначати, коли в кімнаті є люди – рівень вмісту вуглекислого газу зростає. Якщо це відбувається — VAV-клапани відкриваються й установка посилено подає повітря до приміщення. Якщо рівень CO2 стабільний — система «розуміє», що людей у кімнаті немає і потреби у повітрі немає. Такий підхід дозволяє заощаджувати електроенергію.
    • Рекуператором оснащені багато сучасних систем — рекуперація дозволяє «збирати» енергію повітря, що виводиться, і відправляти її для підігріву вхідного. Але навіть тут у Jablotron безумовний плюс, оскільки у свої установки компанія впроваджує рекуператори з ентальпійною технологією. У такого теплообмінника 4 заслінки, і вони вміють змінювати напрямок потоків, що призводить до утворення конденсату. Припливні повітряні маси проходять крізь нього та зволожуються. До речі, навіть у порівнянні з іншими ентальпійними рекуператорами, пристрій Jablotron має переваги, оскільки легко чиститься, що продовжує термін його експлуатації. ККД теплообмінників Jablotron – понад 91%.
    • Окремо згадаємо, як Jablotron пропонує організувати вентиляцію на кухні. Кухня – «брудна» зона, звідки повітряні маси виводяться. Зазвичай для цього ставлять витяжку-парасольку, яка витягує повітря назовні. Відповідно все тепло забрудненого нагрітого повітря викидається. Jablotron у колаборації з Faber розробили унікальну на сьогодні парасольку-витяжку. Така витяжка інтегрується в систему вентиляції, і сам двигун вентустановки стає двигуном кухонної витяжки. Парасолька забирає забруднене повітря, і це повітря не викидається одразу, а передається на теплообмінник. Таким чином система стає енергоефективнішою.
    • У ванній повітря, що витягується, також проходить через рекуператор. Коли ви вмикаєте світло у санвузлі, активується чіп Boost Button за кнопкою вимикача. Чіп сигналізує, що потрібно виводити повітря. Установка закриває VAV-клапани паркану в інших кімнатах, а клапану в санвузлі дає завдання максимально відкритися та посилено працювати.
    • Серед інших бонусів від Jablotron — можливість встановлення модуля охолодження Cool Breeze (для охолодження повітря в демісезон), легке керування — наприклад, з додатка, системи «розумний дім» або контролера Alfa, в який вбудований датчик CO2.
    • У будь-якій припливно-витяжній вентиляції є фільтри — вони допомагають усунути забруднення в повітрі припливу. Найчастіше виробники ставлять фільтр G4, проте Jablotron один із брендів, які віддають перевагу фільтрам вищого рівня F7 (затримують мікрочастинки та алергени). Опціональна можливість для Jablotron – вугільні фільтри (проти неприємних запахів).

    Підсумовуючи, ми можемо сказати, що центральна система вентиляції Jablotron практично не має альтернатив, враховуючи її якість та рівень комфорту для користувачів.

    Повітропроводи

    Повітропроводи виводяться на фасад будинку. Важливо правильно спроєктувати їх, вибрати потрібний діаметр, оскільки помилки можуть призвести до шумності, вібрації в системі.

    Також варто пам’ятати, що для повітропроводів потрібно опускати стелю. Зазвичай труби в кімнаті закривають коробами чи гіпсокартонною стелею.

    Переваги та недоліки центральної вентиляції

    Навіть у найдосконалішої системи є вади. Які переваги та мінуси у центральної вентсистеми?

    Плюси системи 

    Почнемо з головної переваги: одна така установка подає та виводить повітря зі всіх кімнат.

    Циркуляція повітря коректна: подача та виведення проводиться у різних зонах, по всьому об’єму в кімнатах достатньо кисню.

    Децентралізована система таких можливостей не надає.

    Мінуси централізованої вентиляції

    Головний мінус цієї вентиляції – обмеження у впровадженні такої системи. Якщо ремонт закінчено, і ви не готові жертвувати його цілісністю — доведеться шукати інші рішення. Якщо ж ви не починали його, варто встановлювати централізовану систему або хоча б прокласти комунікації для такої вентиляції, щоб встановити її пізніше.

    Також центральна система вентиляції зазвичай у два і більше разів дорожча, і ціна вважається її недоліком. Сам принцип реалізації цієї системи передбачає розведення повітроводів, а це вже підвищує цінник.

    Однак, не варто забувати, що ефективна рекуперація дозволяє заощаджувати на підігріві повітряного потоку взимку. Крім того, для децентралізованої вентиляції вам доведеться купувати окремий пристрій для кожного приміщення, витяжні вентилятори для санвузлів, гардеробних та інші складові для більш повноцінної роботи системи.

    Потрібна допомога у виборі товару?
    Ви можете звернутись до наших експертів за допомогою
    Зв’язатись

    Особливості центральної вентиляції комерційних приміщень

    Бізнес-нерухомість не можна міряти однаковими мірками. Офіси (величезні та маленькі), заводи, ТРЦ та невеликі магазини, кафе та готелі, медичні заклади та сфера послуг – це все комерційні приміщення і для них потрібен різний підхід у проєктуванні.

    Нормативні вимоги викладено у ДБН. Залежно від них вентиляція може бути центральною або децентралізованою, розраховуватися за кратністю повітря або кількістю людей, які перебувають у приміщенні тощо.

    Використання центральної вентиляції у квартирі та приватному будинку

    У житлових будинках до централізованої вентсистеми є вимоги, крім конструктиву та об’єму повітря. Серед цих вимог – легкість управління, швидкість на дифузорі.

    Також якщо для великих комерційних проєктів часто підбираються набірні системи, то в житловому будинку вони, як правило, моноблочні.

    Як покращити центральну систему вентиляції

    Які пристрої допомагають удосконалити вентсистему?

    Шумоглушники 

    Шум — бич багатьох вентиляційних систем. І хоча установка Jablotron має низьку шумність, багато інших варіантів вентсистем вимагають додаткових зусиль для зменшення шуму.

    Звичайно ж, важливим моментом є правильне проєктування (коректне розташування повітроводів) і вірно обране місце розташування всіх елементів системи (наприклад, установку ставлять у підсобки або шафи).

    Але можна також поставити шумоглушник — він перешкоджає поширенню шуму в житло через вентилятори.

    Калорифери

    Конструкція різних рекуператорів така, що при від’ємних температурах на них може утворюватися конденсат. Якщо конденсату стає більше, він може замерзнути, і рекуператор втратить працездатність.

    Щоб такого не траплялося, встановлюється переднагрівач. Зазвичай він потрібний для справді потужних установок, наприклад, на 400-500 кубів повітря.

    У Jablotron немає переднагрівача, оскільки в установках встановлений ентальпійний теплообмінник, що змінює напрямок повітряного потоку. Конденсат повертається в приміщення, зволожуючи повітря, що подається.

    • Чим відрізняються централізована та децентралізована системи вентиляції?

      Децентралізована вентиляція може забезпечити вентилюванням одну кімнату, при цьому розподіл повітря буде нерівномірним.

      У приватному будинку чи квартирі централізована система вентиляції передбачає наявність однієї установки на житло. Повітророзподіл більш правильний і комфортний для людини.

    • Як поєднати централізовану вентиляцію та кондиціювання?

      Охолоджувачі можуть ставитися на багато центральних систем вентиляції. Jablotron опціонально встановлює охолоджувальну секцію Cool Breeze, яка добре справляється з охолодженням в енергоефективному будинку в демісезон.

    • Як розрахувати центральну вентиляцію?

      Існують два основних способи розрахунку вентиляційної системи — за кількістю людей у кімнаті, і за кратністю повітря (скільки оновлень повітря було за конкретний відрізок часу).

      Ми рекомендуємо йти до фахівців, які професійно виконають розрахунок вентиляції. Вони звернуть увагу на важливі нюанси конструктиву, які вислизають від погляду звичайного користувача.

    Замовити консультацію

      Натискаючи кнопку “Надіслати”, ви погоджуєтесь з Правилами обробки персональних даних