VAV-система вентиляції: що це, її завдання та переваги

Валентина Коваленко
Валентина Коваленко

Вентиляція в будинках та квартирах вже давно є обов’язковою інженерною системою. Не дивно, адже без примусової вентиляції не вдасться забезпечити якісний повітрообмін та енергоефективність приміщення. Однак усі технології удосконалюються, зокрема й побутові вентсистеми.

Зміст:

    Передовим рішенням для будинків та квартир вважається VAV-система вентиляції. Вона передбачає подачу в різні кімнати необхідну кількість повітря, в залежності від присутності людей.

    Англійська абревіатура VAV має досить ємну розшифровку – “змінний обсяг повітря”. Однак у нашому середовищі подібні вентиляційні системи швидше відомі як системи зі змінною витратою повітря.

    Незважаючи на те, що VAV-системи є перспективним варіантом, у побутовому сегменті немає великого розмаїття відповідних вентустановок. Точніше, варіант є лише один – припливно-витяжні пристрої Jablotron Futura. Чеський бренд – єдиний виробник на ринку, який пропонує вентиляцію зі змінною витратою повітря для будинків та квартир.

    Навіщо потрібна VAV-система вентиляції

    Перші VAV-системи, представлені на ринку, призначалися для великих комерційних приміщень – наприклад, для торгових центрів і готелів. Все тому, що такі установки розраховані на величезні обсяги повітря.

    Розглянемо, як працює VAV-система. Для роботи системи змінної подачі повітря потрібно не так багато елементів:

    • сенсори температури та CO2, які вимірюватимуть відповідні показники в приміщенні;
    • VAV-клапани, які можуть регулювати обсяги повітря, що подається, відповідно до показників датчиків.

    Датчики системи встановлюються позонно – тобто у кожному приміщенні, де планується контролювати повітрообмін.

    Давайте розглянемо роботу всіх VAV-систем з прикладу готельного комплексу. Припустимо, що ви хочете забезпечити подачу свіжого повітря в кожен номер для забезпечення комфорту клієнтів. Однак у номерах люди бувають не завжди. Недоцільно подавати свіже повітря до кімнат, коли в них нікого немає, і, відповідно, рівень вуглекислого газу не підвищується.

    Саме тут вам допоможе VAV-система вентиляції. Завдяки датчикам вона знатиме, що в номер заселилися гості – підніметься рівень CO2. Вентустановка, отримавши сигнал від датчиків, передасть його клапанам, щоб вони відкрилися. Коли з приміщення вийдуть люди, рівень вуглекислого газу перестане зростати – отже, клапанам можна частково закритись, щоб забезпечити економію. Вентиляційний пристрій почне працювати у мінімальному режимі.

    При цьому програмне забезпечення вентиляції налаштовується таким чином, що система подає саме той обсяг повітря, який необхідний для компенсації приросту рівня CO2 у приміщенні.

    Безумовно, для різних підприємств таке рішення є безцінним. Але як щодо будинків та квартир? У побутових приміщеннях VAV-вентиляція також може надати максимальний комфорт та значну економію. Саме тому чеський виробник Jablotron розробив та випустив на ринок свої установки Futura. І тисячі користувачів у всьому світі вже оцінили таку технологію. Далі ми поговоримо про те, чим вона така гарна.

    Переваги VAV-систем

    Давайте розглянемо основні плюси, які нам надасть VAV-система:

    1. Економія. Оскільки вентустановка не подає більших обсягів повітря в приміщення, де нікого немає, більшу частину часу вона працює на мінімальних оборотах, і тим самим економить електроенергію.
    2. ККД рекуперації. Рекуператор – це елемент вентсистеми, який забирає тепло у повітря, що видаляється, і віддає цю енергію свіжому повітрю, що надходить у квартиру. Чим менші обсяги припливного повітря проходять через рекуператор, краще вони нагріваються. А VAV-система скорочує кількість повітря припливу до необхідного мінімуму.
    3. Тривалий термін служби. Зважаючи на те, що вентустановка дуже рідко працює на повну потужність, термін її служби збільшується, як і тривалість використання фільтруючих елементів.
    4. Комфорт. У кожну зону будинку чи квартири подається необхідна кількість повітря, тому в усіх зонах панує комфортний мікроклімат.

    Недолік, якщо його можна назвати таким, один – вартість вентустановок із VAV-системою. Їхня ціна на 10-15% вища, ніж у припливно-витяжних пристроїв брендів преміум-категорії (Stiebel Eltron, Zehnder, Maico), проте ваш комфорт вартий того. Тим більше, що система потроху окупатиметься через економічну роботу.

    Потрібна допомога у виборі товару?
    Ви можете звернутись до наших експертів за допомогою
    Зв’язатись

    Як працює VAV-система вентиляції

    Ми вже обговорили принцип роботи VAV-систем раніше, але тепер розглянемо докладніше на прикладі квартири. У кожній житловій кімнаті необхідно встановити датчик вуглекислого газу, до якого буде присвоєно певну кількість клапанів (до чотирьох штук).

    Припустимо, у нашій квартирі проживає чотири особи (батьки та двоє дітей). У такому разі для вітальні, де постійно збирається вся сім’я, до датчика CO2 буде присвоєно чотири VAV-клапани, по одному на кожну людину.

    У майстер-спальні, де постійно перебувають лише батьки, потрібно буде біля

    становить два клапани, а дитячих кімнатах – по одному.

    Тут слід зазначити, що при розрахунку VAV-системи враховуються лише люди, що постійно проживають, гості, навіть якщо вони приходять регулярно, в розрахунок не беруться.

    Ви вже знаєте, що вентиляція припливу ВАВ від Jablotron буде працювати, орієнтуючись на датчики CO2. Але це стосується лише чистих зон, де постійно перебувають люди. Для брудних зон (приміщень, де накопичується волога та запахи) у системі Jablotron передбачені інші елементи – boost-клавіші. Boost Button – це невеликий чіп, який встановлюється у вимикачі світла брудних зон (ванної, туалету, кухні). При активації клавіші система розуміє, що з конкретного простору потрібно посилено видаляти вологе, насичене запахами повітря. У такому разі установка закриває інші витяжні клапани, і зосереджує посилену роботу на зоні, що використовується.

    У роботі системи найважливішу роль грає перший запуск. Під час пусконалагоджувальних робіт установка відкриває всі клапани та проганяє повітря по всіх вентиляторах. Потім усі клапани закриваються, і вентустановка тестує кожен повітропровід по черзі.

    Установка проводитиме всі тести самостійно протягом тижня, калібруючи роботу датчиків вуглекислого газу.

    VAV-система від компанії Jablotron навіть має власну назву – Vario Breeze. Працюючи з клапанами та датчиками, вентустановки Futura забезпечують автоматичну подачу потрібної кількості повітря у всі зони.

    Елементи VAV-системи

    Тепер докладніше поговоримо про те, як побудовано VAV-систему вентиляції від Jablotron, і як вона функціонує в різних приміщеннях.

    Вентустановки Futura M і Futura L мають різну продуктивність. Наприклад, у стандартному режимі, коли людей удома немає, перша подає мінімально 80 м3, а друга – 110 м3. Максимальні значення залежатимуть від місцевого опору у повітроводах. Якщо забезпечити параметр близько 100 Па, Futura M максимально видаватиме близько 350 м3, а модель L – 450 м3. І це попри те, що у технічних характеристиках пристроїв вказуються менші дані.

    У стандартному проєкті VAV-вентиляції встановлюються 20 клапанів, половина з яких працює на приплив, а інша – на витяжку. Однак кількість може змінюватись в залежності від типу об’єкта.

    У нашому прикладі, коли вдома відсутні мешканці, модель Futura M подаватиме мінімальну кількість повітря (80 кубів), рівномірно розподіляючи по повітроводам подачі. Виходить, кожен клапан буде пропускати по 8 м3 повітря.

    Коли мешканець повернеться додому, датчик зафіксує приріст вуглекислого газу, і подасть сигнал вентустановці відкрити клапан у відповідній зоні.

    При цьому в решті зон приплив скорочуватиметься, оскільки там немає людей.

    Таким чином, VAV-система вентиляції Jablotron не збільшуватиме швидкість, а просто перерозподілить потоки, щоб підтримувати нормативне значення вуглекислого газу.

    Але якщо люди знаходяться в різних кімнатах, вентустановці доведеться перейти на більшу швидкість, щоб забезпечити киснем всіх мешканців і гарантувати комфорт в різних приміщеннях.

    Що стосується брудних зон, до яких належать туалет, ванна, кухня, то звідти система виводитиме повітря. Як ми згадували, для продуктивної роботи установці потрібен чіп Boost Button.

    Однак, на відміну від санвузлів, на кухні робота чіпа відбуватиметься трохи інакше. У цьому випадку знадобиться витяжка від компанії Faber, розроблена разом із Jablotron. До витяжного зонта підключаються чотири VAV-клапани разом з Boost Button. При активації витяжки решта всіх клапанів у брудних зонах буде закрита, видалення повітря буде зосереджено над варильною поверхнею. У той же час, всі клапани притоку відкриються на повну потужність, щоб збалансувати повітрообмін.

    Таке рішення дозволяє використовувати енергію, що генерується варильною поверхнею, для нагріву повітря, що гарантує максимальну енергоефективність.

    Варіанти VAV-систем вентиляції

    Щоб розуміти, чим VAV-система Jablotron відрізняється від інших варіантів змінної подачі, розглянемо кілька рішень.

    VAV-системи з централізованим керуванням клапанами

    До цього варіанта відносяться вентустановки від Jablotron. “Мізки” вентиляційної установки регулюють положення клапанів, враховуючи показники CO2, кількість вологи та температуру.

    DCV-системи

    Абревіатура DCV розшифровується як demand controlled ventilation, тобто вентиляція за потребою. У такому разі, крім температури, вологості та якості повітря, враховується також наявність людей.

    Системи із зовнішнім керуванням клапанами

    Це рішення передбачає підключення клапанів та програмного забезпечення одного виробника до вентустановки іншого бренду. Реалізувати такий варіант можливо, проте не для будинків та квартир. Подібна VAV-система підходить для промислових приміщень, де необхідно обробляти велику кількість повітря. Для будинку така система не потрібна, до того ж обійдеться втридорога.

    VAV-система вентиляції з двопозиційним керуванням

    Ця VAV-система передбачає управління або за рівнем вуглекислого газу, або за температурним показником. Таким чином може працювати і вентустановка Jablotron, проте, якщо вибрати роботу за температурою повітря, система ігноруватиме рівень вуглекислого газу та подаватиме максимум повітря. Для реалізації такої системи знадобиться модуль Cool Breeze – тепловий насос, здатний охолоджувати та нагрівати повітря.

    Способи керування VAV-системою

    Давайте розглянемо, які варіанти управління системами існують у принципі.

    Побутові вимикачі

    До таких вимикачів відноситься Boost-клавіша, яка активується користувачем вручну.

    Датчики СО2

    Вентуювання працює за показниками датчиків, щоб автоматично регулювати повітрообмін.

    Система «Розумний дім»

    Вентустановки Jablotron підтримують протокол Modbus, проте сильної інтеграції з “розумним будинком” все одно не буде. Тим не менш, ви зможете керувати деякими значеннями з пульта.

    Як вибрати ВАВ-систему

    Вибрати VAV-систему для будинку або квартири досить легко – на ринку існують лише дві моделі, Jablotron Futura M та Futura L. Вибір між установками слід здійснювати, виходячи з розміру приміщення та кількості людей, що проживають.

    Особливості монтажу ВАВ-систем

    До монтажу вентсистем від Jablotron найкраще залучати фахівців, які вже працювали з цим обладнанням. У самому монтажі нічого надприродного немає, а ось налаштування краще довірити досвідченим фахівцям.

    • Що таке VAV-система?

      Постараємося надати короткий опис. VAV-система – це технологія, що дозволяє вентустановці подавати в кожне житлове приміщення стільки повітря, скільки необхідно для підтримки певного рівня CO2. Вона працює завдяки датчикам вуглекислого газу та приводам (клапанам змінної подачі повітря).

    • Де можна використовувати систему VAV?

      Раніше подібні системи можна було реалізувати лише в комерційних приміщеннях, проте завдяки компанії Jablotron рішення доступне також для будинків та квартир.

    • Коли окупиться VAV-система?

      Окупність системи розрахувати неможливо, проте економію вона забезпечить завдяки високому ККД рекуперації, довговічності фільтрів і скороченню споживання електроенергії.

    • Наскільки надійні VAV-системи?

      Будь-яка техніка може ламатися, проте вентустановки з VAV-системою роблять це рідше, оскільки працюють у режимі, що щадить двигун. Також компанія Jablotron надає вражаючу гарантію на пристрої.

    Замовити консультацію

      Натискаючи кнопку “Надіслати”, ви погоджуєтесь з Правилами обробки персональних даних