Вентиляція в квартирі

Валентина Коваленко
Валентина Коваленко

Покупка нової квартири – безумовно, радісна подія, але водночас і відповідальний захід. Дуже важливо на етапі ремонту продумати всі інженерні системи, включаючи систему вентиляції.

Одним із найкращих рішень для організації системи вентиляції є установки Futura M та Futura L від компанії Jablotron. Про ці, а також інші рішення ми поговоримо далі. Разом з цим, ми обговоримо норми повітрообміну, способи провітрювання різних приміщень, а також вартість вентиляції в квартирі.

Для чого потрібна додаткова вентиляція квартири

Насамперед, необхідно розуміти, що є два основних типи вентиляції – природна і примусова.

Природна вентиляція квартири передбачена забудовником і відповідає Державним Будівельним Нормам, але ніяк не вимогам комфорту. Забудовник, щоб успішно здати будинок в експлуатацію, робить вентилятори на кухні та санвузлі, і на цьому організація вентсистеми закінчується.

Тим часом витяжні вентканали:

  • не надто ефективні – з ванної насилу йтиме пара і запахи;
  • викидають на вулицю тепло та вологу, що абсолютно не економно.

Також слід пам’ятати, що всі сучасні будинки будують із прагненням до енергоефективності (тобто відсутності тепловтрат). Тому в хороших проєктах забудовники серйозно ставляться до вибору матеріалів, ретельно підбирають утеплювач і вставляють якісні металопластикові вікна. Завдання будівельної компанії – забезпечити вас квартирою, з якої взимку не йтиме тепло. Тобто практично герметичною квартирою.

У старих будинках приплив свіжого повітря, в рамках природної вентиляції, здійснювався саме через щілини, нещільність конструкцій. У герметичних будівлях їх немає, тому про надходження свіжого повітря в квартиру вам доведеться подбати самостійно. Далі ми докладніше розглянемо переваги та недоліки різних типів вентиляції, за допомогою яких ви зможете організувати повітрообмін у своєму житлі.

Варіанти рішень для вентиляції квартири

Ми вже згадали, що вентиляція квартири ділиться на дві великі категорії – природна та примусова. Розгляньмо принцип роботи, а також переваги і недоліки цих типів систем.

Природна вентиляція

Ми вже говорили, що раніше природна вентиляція у квартирі здійснювалася через нещільність конструкції будівлі. А тепер, коли вони практично відсутні, єдиний шлях забезпечити природну вентиляцію – відчинити вікно.

Плюс у природної вентиляції один: вона абсолютно безкоштовна. А ось про мінуси треба поговорити докладніше.

  • По-перше, відкриваючи вікна, ви порушуєте герметичність квартири. Взимку через вікно ви впустите крижане повітря, через яке мерзнутиме вся родина. А система опалення почне працювати старанніше, щоб догріти повітря, що подається в кімнатах. В результаті – величезні рахунки за комунальні послуги. Те саме повторюватиметься і влітку, але вже з нестерпною спекою і системою кондиціювання.
  • По-друге, через відкриті вікна у квартиру потраплятиме не тільки свіже повітря, а й пил, різні алергени. Якщо ви живете поряд з жвавою трасою, вам дошкулятимуть звуки автомобілів, що проїжджають, а якщо поряд з виробництвом або рестораном – то і сильні запахи.
  • Третій фактор – кількість свіжого повітря, що надходить через відкриті вікна, неможливо контролювати. У такому разі ні про який правильний повітрообмін не може йтися й мови. Отже, ви не зможете забезпечити комфортний мікроклімат у квартирі.

Крім цих мінусів можна знайти ще деякі додаткові незручності. По-перше, відкриті вікна просто небезпечні, якщо у квартирі проживають діти чи тварини. По-друге, існує потреба в установці москітних сіток, які захищатимуть від комах. Крім того, що сітки псують зовнішній вигляд вікна, вони також мають схильність швидко забиватися пилом та вимагати частого трудомісткого очищення.

Не забезпечувати надходження повітря – теж не варіант:

  • витяжна вентиляція нормально працює, тільки коли відпрацьоване повітря забирається примусово, а свіже повітря надходить у приміщення в тому ж обсязі;
  • люди видихають вуглекислий газ, і без вентиляції він накопичується в кімнатах, викликаючи зниження працездатності, а згодом – головний біль.

Саме з цих причин в Україні стало набирати популярності обладнання примусової вентиляції, що дозволяє провітрювати кімнати, не відчиняючи вікна. Однак, як ми вже говорили, найважливішим моментом є прагнення до енергоефективності. Яка вентиляція буде найкращим варіантом організації вентиляції у квартирі Києва та інших українських міст?

Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла

Ваша квартира під час проєктування системи буде ділитися на зони. Деякі з них (санвузол, кухня, вбиральня) називаються брудними – це означає, що в них можуть накопичуватися волога та запахи. Житлові кімнати, де ваша сім’я проводитиме найбільше часу, будуть чистими зонами.

Припливна вентиляція у квартирі здійснюється у чистих зонах, а витяжка відбувається із брудних зон.

Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла є пристроєм, який відповідає одночасно і за приплив свіжого повітря, і за витяжку відпрацьованого.

Важливо! Припливно-витяжні прилади можуть бути централізованими та децентралізованими. Децентралізовані відповідають за повітрообмін в одній житловій кімнаті, а централізовані – у всій квартирі. Децентралізовані установки (побутові рекуператори) все одно повинні доповнюватися витяжною вентиляцією у брудних зонах (щоб звідти йшли волога та запахи). Це робить децентралізовані установки значно менш енергоефективними, ніж централізовані. Монтувати децентралізовані пристрої можна лише в одному випадку: коли ремонт у всіх кімнатах вже готовий, і немає можливості провести комунікації для центральної системи.

Головний елемент, що відповідає за енергоефективність припливно-витяжних установок, – рекуператор. Принцип рекуперації полягає в тому, що відпрацьоване повітря не викидається просто на вулицю, а зберігається в теплообміннику і передається припливному повітрю. Таким чином, у житлові кімнати квартири надходитиме не просто чисте, а й підігріте повітря. Рекуперація подарує вам не просто комфорт, а й значну економію за наявності автономної системи опалення (до 35%).

Крім того, деякі рекуператори дозволяють зберігати не тільки тепло, а й вологу, що дозволяє організовувати пасивне зволоження повітря. У стандартних установках передбачаються ентальпійні теплообмінники. Ентальпійний рекуператор – ідентичний пластинчастому теплообмінник, тільки зі спеціальною мембраною, що передає вологу припливному повітрю. Вони ефективні, але досить примхливі в обслуговуванні – мембрани можуть забиватися пилом, який дуже складно видаляти. До того ж, їх рекомендується використовувати лише 3-4 місяці на рік, щоб уникнути швидкої втрати експлуатаційних властивостей.

Вирішити проблему вдалося компанії Jablotron. Для своїх вентустановок Futura M та Futura L виробник винайшов та запатентував унікальний рекуператор із чотирма заслінками, що регулюють повітряні потоки. Завдяки такому принципу роботи на рекуператорі з’являється конденсат, який забирається припливним повітрям. Теплообмінник Jablotron легко мити, а ще він має високий ККД рекуперації (понад 91%).

Централізована система вентиляції у квартирі організується за допомогою повітропроводів. Частина буде припливними, інша частина – витяжними. Таке рішення перевершує природну вентиляцію з багатьох причин:

  • Повітрообмін чітко регламентований та збалансований.
  • Рекуперація тепла дозволить економити та створювати комфорт у приміщенні.
  • Вбудовані фільтри очищатимуть припливне повітря від пилу, алергенів, а іноді і запахів (вугільний фільтр). Також в установках передбачаються фільтри на витяжці, щоб домашній пил не попадав на важливі вузли системи.
  • Автоматика керування дозволить регулювати повітрообмін без постійної уваги користувача. А в установках Jablotron Futura взагалі передбачена VAV-система, що працює за датчиками CO2.

У чому переваги VAV-системи? Щоб це зрозуміти, розглянемо, як працює система вентиляції в квартирі без цієї технології.

  • Вентиляція квартири з постійною витратою повітря.

Вентиляція в квартирі з постійною витратою передбачає подачу та забір конкретних обсягів повітряних мас. Скільки повітря подаватиметься і забиратиметься – регулює користувач, відштовхуючись від потреб приміщення (докладніше про методи розрахунку ми поговоримо трохи пізніше).

Ви можете змінювати режими роботи вентустановки самостійно, відштовхуючись від власних відчуттів. Або налаштувати сценарії роботи – наприклад, щоб пристрій працював на мінімальній швидкості, коли нікого немає вдома.

Але ні робота за сценаріями, ні навіть інтеграція до системи розумного будинку не може подарувати того ж рівня комфорту та економії, який пропонує VAV-система.

Установки Jablotron Futura – унікальний приклад побутової припливно-витяжної вентиляції у квартирі. Вони можуть працювати і з постійною подачею повітря, і зі змінною.

  • Вентиляція квартири зі змінною витратою повітря.

Система змінної витрати повітря, або VAV-система, передбачає подачу тієї кількості повітря, яка потрібна в конкретній зоні в даний момент. В установках Jablotron Futura VAV-система вбудована і має назву Vario Breeze. У побутовому сегменті альтернатив цим вентустановкам на сьогодні не існує.

В цілому система змінної витрати повітря працює таким чином:

  1. Коли вдома нікого немає, вентустановка працює у стандартному режимі, забезпечуючи мінімальний повітрообмін.
  2. Якщо в будь-якій зоні знаходиться людина, датчики CO2 почнуть фіксувати приріст рівня вуглекислого газу.
  3. Датчики CO2 передають інформацію на вентустановку, а та дає наказ VAV-клапану, який знаходиться на повітроводі відповідної зони.
  4. VAV-клапан відкривається сильніше, створюючи більший приплив повітря компенсації приросту вуглекислого газу.
  5. Як тільки показники нормалізуються, датчик CO2 це фіксує та дає команду VAV-клапану закритися повністю або частково.

Такий процес надає користувачам відразу кілька переваг:

  • Максимальний рівень комфорту: в будь-якій кімнаті ви не знаходилися, вам завжди буде достатньо свіжого повітря для комфортної життєдіяльності.
  • Значна економія: вентустановка працює у посиленому режимі лише тоді, коли це дійсно необхідно, а решту часу не витрачає електроенергію.

Звичайно ж, на VAV-системі та унікальному рекуператорі переваги вентустановок Futura не закінчуються. Далі ми поговоримо про те, як проєктується система вентиляції у квартирі, та як обладнання Jablotron може функціонувати у кожному з приміщень.

Підходи до проєктування

Якщо ви хочете організувати повітрообмін з постійною витратою, необхідно зрозуміти, скільки саме повітря потрібно подавати в кожне з приміщень. Тут у вас є два варіанти розрахунку:

  1. За кратністю. У цьому випадку площа кожної кімнати множиться на її висоту, а потім – на кратність, тобто кількість разів, які повітря повністю замінюється за певний проміжок часу. Для житлових приміщень кратність може становити від 0,6 до 1.
  2. За кількістю людей. У цьому варіанті ви визначаєте, скільки людей постійно перебуватиме в кожній з кімнат. Наприклад, у вітальні збиратиметься вся родина, а в майстер-спальні найчастіше спатимуть лише господарі будинку. Потім кількість людей потрібно помножити на один із показників ДБН. Для забезпечення мінімального комфорту доведеться помножити на 15 м3/год, для середнього – 25 м3/год, для підвищеного – 36 м3/год.

Однак, як ми вже з’ясували, вентустановки Jablotron можуть працювати зі змінною подачею повітря за датчиками CO2. У такому разі вам не доведеться розраховувати необхідний повітрообмін, але потрібно здійснити розрахунок продуктивності установки. Для цього є унікальний метод – розрахунок за кількістю CO2. На кожну людину повинно подаватися 60 м3/год повітря для компенсації вуглекислого газу, що видихається.

Потрібна допомога у виборі товару?
Ви можете звернутись до наших експертів за допомогою
Зв’язатись

Крім розрахунку продуктивності, у проєкті доведеться врахувати безліч нюансів. Наприклад, необхідно правильно розвести повітроводи, щоб забезпечити правильну швидкість повітря. В іншому випадку ви ризикуєте зіткнутися з підвищеним рівнем шуму.

Щоб врахувати справді всі нюанси, краще звертатися до перевірених інженерних компаній. Якщо ви хочете замовити встановлення вентиляції Jablotron у квартирі, то краще звертатися до фахівців, які вже мали досвід роботи з даним обладнанням.

Вентиляція в окремих приміщеннях квартири

Вентиляція в квартирі за допомогою вентустановки Jablotron Futura – найкраще рішення, яке існує зараз. Про унікальний рекуператор і VAV-систему ми вже поговорили, тепер настав час обговорити додаткові можливості пристрою.

Вентиляція кухні

Кухня – це місце, де постійно генерується пара, витають різні запахи, розлітаються бризки жиру, а при невдачах відбуваються значні задимлення. Кухня вважається брудною зоною, і витяжна вентиляція в ній край потрібна. Часто мешканці вибирають звичайні витяжки для кухні, проте у цьому рішенні є значний мінус.

Коли на кухні працює плита, вона виділяє велику кількість тепла, а киплячі рідини поширюють достатню кількість вологи. Звичайна витяжка видалить всю цю енергію в повітропровід, а значить – змарнує. Набагато ефективніше було б передавати всю цю енергію на рекуператор.

У зв’язку з цим компанія Jablotron розробила унікальне рішення в колаборації з італійським брендом Faber. Разом виробники випустили унікальні витяжки, які можуть підключатися до вентустановок Futura. Двигун вентиляційного обладнання стає двигуном витяжного зонта.

Робота витяжок Faber проходить у кілька етапів:

  1. При включенні обладнання активується чіп Boost Button.
  2. Чіп передає вентустановці Jablotron сигнал, і вона віддає накази VAV-клапанам.
  3. Всі VAV-клапани забору повітря закриваються, а витяжка Faber працює на повну потужність, щоб ефективно видалити пару, крапельки жиру і т. д.
  4. Всі VAV-клапани притоку, навпаки, відкриваються, щоб зберегти баланс повітрообміну.

Таким чином, тепло і волога, що згенеровані під час готування, відправляються на рекуператор, а витяжка працює в балансі з усією вентсистемою.

Вентиляція ванної та санвузла

Для ванної та туалету компанія Jablotron також передбачила рішення. Це знайомий нам вже Boost Button, який у цьому випадку встановлюється за вимикачем світла санвузла.

Коли ви йдете, наприклад, приймати ванну, ви вмикаєте в кімнаті світло і активуєте чіп-програматор. Вентустановка розуміє, що в даному санвузлі необхідно посилено забирати повітря. Тому Futura прикриє решту VAV-клапанів витяжки, щоб сконцентрувати продуктивність на зоні, що використовується.

Волога та тепло, що виділяються під час купання, залишаться на рекуператорі та будуть використані для підігріву та зволоження припливного повітря. Тим часом забір відпрацьованого повітря відбувається досить швидко і з великою ефективністю. У ванній кімнаті не будуть створюватися “лазня”, концентруватися запахи і пітніти дзеркало – відпрацьовані маси стрімко підуть у витяжний повітропровід. Таким чином, чіп Boost Button, який можна придбати окремо, забезпечить максимум комфорту при відвідуванні брудних зон.

Вентиляція спальні

У спальні вентустановка має здійснювати приплив свіжого повітря. Пристрій Jablotron Futura подбає про те, щоб за ніч у кімнаті не накопичився вуглекислий газ, і ви не прокинулися з головним болем.

У майстер-спальні, як правило, встановлюється ще один корисний прилад – контролер Alfa, який іде у комплекті з вентустановкою. У пристрій вбудовані датчик CO2, а також дисплей та регулятор. На невеликому екранчику ви зможете переглянути поточні параметри повітря в приміщенні, а також активований режим роботи вентиляції. За допомогою регулятора можна швидко змінити параметри.

Цей пристрій встановлюється саме в майстер-спальні для того, щоб до контролера не було доступу у сторонніх людей чи дітей. Однак, ви можете вибрати для розміщення будь-яке житлове приміщення.

Вентиляція у вітальні

Про вентиляцію у вітальні та всіх інших житлових приміщеннях ми вже все розповіли раніше. Тут необхідно додати, що до вітальні, як і в інших чистих зонах, вам доведеться докупити додатковий датчик CO2. У загальній кімнаті не обов’язково ставити датчик із контролером, досить просто сенсора, який контролюватиме рівень вуглекислого газу та передаватиме дані на вентустановку.

Вентиляція у квартирі: ціна

Вартість вентиляції в квартирі на базі вентустановки Jablotron Futura відрізнятиметься, залежно від обраного режиму роботи, кількості кімнат, а також додаткових пристроїв.

Саме обладнання, без VAV-системи та інших елементів, коштуватиме вам приблизно 271 000 – 300 000 грн.

Якщо ж ви хочете організувати змінну подачу повітря, доведеться приготувати 420 000 – 470 000 грн. Зрозуміло, ці розцінки вказані без урахування проєктування системи та послуг монтажників.

Рішення для охолодження повітря

Ми вже обговорили такі додаткові елементи вентустановок Futura, як витяжка Faber і чіп Boost Button. Однак важливо поговорити ще й про модуль Cool Breeze, який можна додатково придбати для встановлення на обладнання.

Cool Breeze – це тепловий насос, який може забезпечувати охолодження повітря, або його нагрівання. Завдяки цьому модулю може проводитися вентиляція у квартирі з охолодженням.

Cool Breeze встановлюється не на припливний повітропровід, а на витяжний. Відпрацьоване повітря, потрапляючи в одну із секцій теплового насоса, охолоджується до +1℃…+4℃ і заходить на рекуператор, який, як ми пам’ятаємо, має заслінки для контролю повітряних потоків. Холодне повітря зустрічається з теплим, завдяки чому випадає конденсат. Проходячи через мокрий, холодний рекуператор, припливне повітря зволожується та охолоджується.

Таке рішення не здатне повністю замінити систему кондиціювання, проте може знизити температуру в приміщенні у міжсезоння.

Тепер, коли ми обговорили всі можливості Jablotron Futura, час поговорити, як проєктується та реалізується система вентиляції у квартирі.

Етапи реалізації проєкту

Щоб реалізувати правильний обмін повітря та встановити припливно-витяжну вентиляцію у квартирі, важливо пройти кілька етапів. Серед них:

  • ретельне проєктування, яке дозволить зрозуміти необхідні обсяги повітрообміну, розподілити повітропроводи та врахувати безліч інших нюансів;
  • підбір обладнання, яке підійде за продуктивністю та функціоналом, а також додаткових елементів;
  • монтаж вентиляції у квартирі з урахуванням усіх аспектів проєкту;
  • пусконалагоджувальні роботи, які дозволять перевірити та налаштувати роботу вентсистеми;
  • регулярне сервісне обслуговування, в процесі якого будуть змінюватися фільтри, митись рекуператор та перевірятися вузли.

Найкраще звертатися до фахівців, щоб правильно вирішити усі ці питання. А ще вигідніше знайти інженерну компанію, яка продає систему під ключ. Тільки врахуйте, що важливо знайти фахівців, які вже працювали з вентустановками Jablotron.

  • Як влаштована вентиляція у квартирі?

    Будь-яка вентиляційна система передбачає розділення квартири на зони – чисті та брудні. До перших належать житлові кімнати, до других – санвузли, кухня, гардероб, пральня тощо.

  • Яку вентиляцію краще обрати для квартири?

    Централізована припливно-витяжна вентиляція у квартирі – найкраще рішення серед усіх можливих. Важливо, щоб вентиляція була обладнана системою змінної подачі повітря. На даний момент існують лише дві вентустановки з VAV-системою – Futura M та Futura L від чеської компанії Jablotron.

  • Яка ціна на вентиляцію у квартирі?

    Ціни залежать від безлічі факторів, але найвагоміший з них – наявність додаткового обладнання. Так, установки Futura M і Futura L без додаткових елементів коштуватимуть 271–300 тисяч грн, а з VAV-системою – 420-470 тисяч (без урахування вартості проєктування та монтажу вентиляції в квартирі, купити ці послуги доведеться окремо).

  • Як працює вентиляція квартири взимку?

    Вентустановки Jablotron Futura M та Futura L наділені унікальним рекуператором. Проходячи через нього, витяжне повітря віддає своє тепло, яке згодом буде передано припливному повітрю. Крім того, рекуператор наділений ентальпійною технологією, яка дозволить трохи зволожувати потік, що надходить.

    Таким чином, вентиляція квартири взимку буде набагато економічнішою завдяки рекуператору. Він не дозволить даремно викинути тепло, яке згенерувала система опалення. А ще створить комфорт для мешканців завдяки тому, що до кімнат, замість морозу з відкритого вікна, надходитиме чисте повітря приємної температури.

Замовити консультацію

    Натискаючи кнопку “Надіслати”, ви погоджуєтесь з Правилами обробки персональних даних